Regülatör alçak gerilim sistemlerinde -90V, +50V aralığında enerjinin az veya çok gelmesi durumlarına yükselteç olarak kullanılan tek sarımlı trafolara denir.

Regülatörler trafoların giriş ve çıkış sargılarının oranıyla giriş ve çıkış voltajının ayarlandığı tek sarımlı trafolardır. Regülatörlerin çalışma prensibi servo regülatörlerde manuel olarak kademe ayarlarıyla girişteki voltajın az olduğu durumlarda, giriş voltajının yüksek olması durumunda giriş sargısının çıkış sargısından daha az sarımlı hale gelmesi ile voltajı düzenler. Voltaj yükseltici olarak bilinen regülatör sistemleri;  servo regülatör, statik regülatör ve mikroişlemcili regülatör olarak çeşitlere ayrılır. Regülatörler şebeke gerilimindeki yükselme, düşme ve tüm dengesizlikleri önler. Voltaj regülatörü, şebeke geriliminde oluşan yükselme ve düşmeleri önleyen cihazdır. Regülatörler gerilim, akım, frekans, hız, basınç gibi fiziksel büyüklükleri özelliklerine göre sabit tutar. Voltaj regülatörü, voltaj yükseltici olarak bilinir. Enerjinin farklı sebeplerle değişkenlik göstermesine karşı, gerektiğinde direnç sağlar. Voltaj regülatörü enerjiyi düşürme ve alçaltma özelliğine sahiptir. Enerjinin regülatör tarafından yükseltilip alçaltılması cihaz içerisinde bulunan elektronik devre sayesinde gerçekleşir.  Regülatör, elektronik koruma olanağıyla cihaz ayarlarının dışında gerçekleşen gerilim düşmesi ve yükselmesi durumlarında, gerilimi elektromekanik olarak keser böylece ortamda oluşacak olan hasar önlenmiş olur. 

Regülatörler trafo mesafelerinin uzak olduğu kırsal kesimlerde ve organize olmayan sanayi bölgelerinde trafoyu ortak paylaşanlar için yapılan gerekli sistemledir. Bu tip bölgelerde trafoya yakın yerlerde, kademe ayarından dolayı normalden yüksek voltaj alınır. Uzak yerlerde ise normalden daha az voltaj alınır. Regülatör, bu tip yerlerde enerjinin kademe ayarını lokal olarak ayarlar. Bireysel voltajın normal seviyelerde alınmasını ve elektronik sistemlerin ihtiyaç duydukları voltajı almaları regülatör ile sağlanır. Regülatör, aşırı gerilim koruyucu veya aşırı gerilim sönümleyici olarak kabul etmek yanlıştır. Voltaj dalgalanması, kombiler için yoğun olarak önerilmesi doğru değildir.

Regülatörler düzensiz gelen şebeke enerjisinde düşme ve yükselme gibi dengesizlikleri ortadan kaldırır. Regülatörler; sanayideki CNC tezgahlarında, fabrikalardaki motor sürücülerinde, Hastanelerdeki  tıbbi cihazlarda, işyerlerimizdeki bilgisayarda, elektrikli ve elektronik cihazlarının olduğu her yerde kullanılır. Şebeke enerjiniz  düşük, yüksek ya da dalgalı geliyorsa regülatör ya da voltaj yükselticisi kullanmalısınız. Regülatör şebeke elektriğinde meydana gelen dalgalanmaları takip altına alır. Çıkış voltajını otomatik gerilim regülasyonu ile standart düzeyde tutar.  Elektrik, elektronik cihazların düzgün çalışmasını sağlar. Bu cihazlarda oluşması muhtemel olan arıza riskini ortadan kaldırır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Konuşmayı Başlat
💬 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Merhabalar 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?