TR EN

Trafo Yağı Nedir?

Transformatör yağı, olağanüstü elektriksel yalıtım özelliklerine sahip özel bir yağ türü olarak tanımlanabilir. Yalıtım yağı olarak da bilinir. Yüksek sıcaklıkta bu sabittir ve elektrik güç transformatörlerinde ark oluşumunu önlemek, transformatörün ısısını düşürmek için kullanılır. Dolayısıyla trafo yağı, soğutma sıvısı görevi görür, çünkü içine daldırıldığı için transformatörün sargılarını ve çekirdeğini korur.

Transformatör yağ işlevi soğutma ve yalıtım amaçlı kullanılır. Farklı dielektrik dayanımına sahip farklı türde malzemeler mevcuttur.Bu nedenle, bu malzemeler voltajı dielektrik gücüne eşit tutmalıdır. Örneğin, malzemenin voltajı, malzemenin özgül dielektrik dayanımına göre artırılırsa, akım akışı boyunca orada olacaktır.

Yağ, doğadaki nemi çok çabuk emer. Yağın dielektrik dayanımı, rutubetin emilmesiyle bozulur. Bu nedenle, transformatör içinde silika jel dolgulu havalandırma gibi bir malzeme kullanılır, böylece solunumdaki harici nem silika jel içinde hapsolur. Transformatör yağının ana işlevleri soğutma ve yalıtmadır.

Soğutma – Transformatör bobinlerinin tasarımı, bu bobinlerin ısınması için yüksek akım taşıyan bakır ile yapılabilir. Mükemmel bir ısı iletkenidir, bu nedenle bunu kullanarak bakır bobinlerin sıcaklığı düşürülebilir. Dolayısıyla, transformatördeki yağ, bobinin yanmasını önlemede önemli bir rol oynar.

Yalıtma – Yüksek gerilime dayanmak için yüksek dielektrik dayanımı içerir. Transformatör içerisinde yalıtım olarak kullanılmasının nedeni budur.